Návod na imaginaci
- Co to je imaginace? Během imaginaci si představujeme některé děje i osoby. Pomáhá nám podívat se na věci z jiného úhlu. Pokud uvolníme části těla – můžeme zde pracovat s jednotlivými signály těla. Můžeme zde najít a procítit místo energie, místo klidu. Střídavě prociťujeme obě místa a zjišťujeme, které je příjemnější a opět toto procítíme. Pokud je na některém místě problém. Podíváme se na něj, procítíme podíváme se na toto místo a pomalu je odsuneme pryč.
- Imaginaci začínáme podobným způsobem jako relaxaci. Důležité je pohodlně sedět, nebo ležet na klidném nebo bezpečném místě. Pustit si relaxační hudbu, případně si zapálit svíčku.
- Pohodlně si lehneme a zavřeme oči. V první části se soustředíme na dech. Sledujeme, jak se nadechujeme a vydechujeme. Potom uvolníme celé tělo. Můžeme si představit, jak ležíme na písčité pláži. Písek nás jemně hladí do zad, sluníčko hřeje a hladí po tvářích. Cítíme, jak je nám teplo a jsme uvolnění.
- Po chvíli si představíme, jak jdeme pomalým krokem do moře. Postupujeme pomalým tempem. Voda nám hladí nejprve kotníky. Postupně celé tělo. Pomalu se položíme do vody a plaveme. Jsme mořským tvorem a proto můžeme plavat pod hladinou. Rozhlížíme se kolem sebe a zkoumáme prostředí okolo nás, tvory. Můžeme si nimi komunikovat. Sledujeme, jak se nám ve vodě líbí. Zda jsme spokojení, uvolnění.
- Nakonec se vrátíme zpět z vody na břeh a zpět do prostoru. Na konec se vrátíme na své výchozí místo, kde ležíme. Pomalu otevřeme oči a necháme v klidu doběhnout pocit z imaginace.
- Imaginaci je lepší dělat pod vedením někoho zkušenějšího, kdo vás povede. Imaginace slouží jako jedna z technik arteterapie a je dobré, aby byla vedena vyškoleným odborníkem. Doporučuje se napsat si poznámky o tom co jsme viděli a na závěr probrat průběh imaginace. Jaké zvíře jsme si vybrali, koho jsme tam potkali, jaké jsme měli u toho pocit apod. Na závěr je možné si namalovat obrázek z naší imaginace a blíže popsat to co jsme namalovali.
Témata na imaginaci
- Můj palác.
- Krajina mého srdce.
- Setkání s vnitřním dítětem.
- Setkání s vnitřní ženou.
- Setkání s vnitřním mužem.
- Váza a meč.
- Setkám s osobním pokladem bohatstvím.
- Setkání s vnitřním zdrojem.
- Setkání s rodiči v různých prostředích – poušť, jeskyně, studně apod.
- Moje bezpečné místo.
- Moje nejmilejší hračka v dětství.
- Řeka života.